Letos se již po dvacáté rozběhl mezinárodní  volejbalový kemp v České Třebové, který je největším v ČR a jeho pořadatelem je od prvopočátku AMS-Lubomír Vašina a VK Česká Třebová ve spolupráci s ČVS a T.J. Sokolem II. Ani v tomto roce není nouze o účastníky z řad volejbalových hráčů a hráček všech věkových kategorií. Přesně řečeno se letos v České Třebové sešlo 128 frekventantů z toho 69 dívek a 59 chlapců, aby zdokonalovali své volejbalové dovednosti pod vedením špičkových lektorů. Organizačně vyšlo vše na jedničku a hlavně opět vyšlo počasí. Opět pro letošní rok byla možnost účasti dětí na kempu i formou příměstského tábora, který využila početná skupina českotřebovských dětí.          

 Že je kemp otevřen všem zájemcům nehledě na věk, protože sportovat se dá v každém věku, dokazuji i čísla. Vždyť nejmladšímu účastníkovi bylo 5 let a nejstaršímu 70 let. Frekventanti jsou nejenom z České republiky, z České Třebové a okolí, ale již tradičně jsou zastoupeny svoji účastí i další země. Polsko, Slovensko, Rakousko, i odtud přicestovali mladí volejbalisté na tento vyhlášený a tradiční kemp. Jazyková bariéra nebyla překážkou, starší děti pomáhaly a překládaly těm mladším.

Tak jako každý rok jsou účastníci rozděleni do skupin podle věku a výkonnosti. Trénuje se dvoufázově, tedy dopoledne a odpoledne, večer jsou pak pro účastníky připraveny turnaje a to na antuce, v hale a na trávě. Na večerních turnajích se během kempu odehrálo v sedmi modifikovaných turnajích neuvěřitelných 162 zápasů. Družstva pro večerní turnaje byla sestavena tak, aby je tvořili hráči a hráčky z odlišných tréninkových skupin. K dispozici byli dva a dva  kurty v halách ZŠ Nádražní a VDA, čtyři přenosné kurty na travnatém hřišti u internátu a dva kurty s multifunkčním povrchem na internátě  VOŠ a SŠT Na Skalce, kde jsou účastníci kempu ubytování a tady se také stravují.

Zkušení trenéři obstáli jak po odborné tak i organizační stránce na jedničku. Středeční odpoledne patřilo regeneraci a odpočinku doplněné návštěvou krytého plaveckého bazénu. Čtvrtek byl stejně jako na loňském kempu nejnáročnější. Trénovalo se, odpočívalo, hrálo, strečovalo, stravovalo ve sportovním areálu v Rybníku, kde měli účastníci kempu k dispozici kompletní krásné sportoviště s osmi kurty (čtyři antukové a čtyři travnaté). Tento den se úžasně vyvedl a počasí všem přálo. Proběhli zde všechny naplánované tréninkové jednotky, tradiční souboj frekventantů s lektory kempu (opět se nepodařilo frekventantům v souboji s lektory uspět) a večerní opékání buřtů byl pěkným ukončením tohoto čtvrtečního dne.

Hned první den bylo jasné, že trenéři svým svěřencům, kteří byli rozděleni do dvanácti tréninkových skupin, nedají nic zadarmo. Zároveň je znát neutuchající chuť pracovat na sobě pod vedením špičkových trenérů, kteří se letos opět sešli ve skvělé sestavě a  nutno podotknout, že  tréninková energie vydržela celých pět dní. Děti a dospívající mládež odjížděla z kempu spokojená a se spoustou nových dovedností, zážitků a přátel. Je potřeba poděkovat všem zainteresovaným ať  lektorům, lidem kolem ubytování, stravování a sportovišť, tak samotným frekventantům za jejich odhodlání , vedení VOŠ, starostovi obce Rybník, obsluze restaurace na hřišti a trenérům, kteří se opět letos sešli ve skvělé sestavě. Posuďte sami:

Darius Lux, bývalý trenér nejvyšší Polské soutěže „Plus ligy“, reprezentační trenér akademiků Polska, Zdeněk Šmejkal, bývalý reprezentační trenér a extraligový trenér Rakouského , Jirka Šiller, bývalý reprezentační trenér a současný trenér extraligové Aero Odolena Voda, Luboš Vašina, bývalý reprezentační trenér a manažer, současný trenér akademické reprezentace ČR a extraligový trenér VK Ostrava, Eva Brodyová, reprezentační trenérka Rakouska a extraligová trenérka Vídně, uznávaný metodik FIVB, Tomáš Zedník, bývalý reprezentační manažer, manažer a trenér extraligové VK Ostravy,  Leoš Šrámek, reprezentační trenér U 18 a trenér extraligových Beskyd, Florian Floo, extraligový trenér Rakouského Linze, Jaroslav Emmer, mládežnický extraligový trenér Jihostroj České Budějovice, Lenka Fabikovičová, reprezentační trenérka“ lvíčat“ a trenérka mládeže z Břeclavy, Pavel Starý, bývalý extraligový hráč a dnes trenér mládeže, Vlasta Fabikovič, bývalý extraligový hráč, trenér mládeže v Břeclavy, Krysztof Lipec a Grzegorz Formela, ligový trenéři z Polska. Na nezbytné další organizaci se podíleli Lenka Šillerová a Miluška Opatřilová.

„Na jednom tréninku, kterému jsem přihlížel, vidím trénovat Evu Brodyovou, která si svoji přirozenou autoritou získala dívky věku 15 let a z vedlejších kurtů se ozývají pokyny od Jirky Šillera, Pavla Starého, Jardy Emmera a děti tyto pokyny hltají a snaží se je bezchybně provést. Tahákem pro kluky bylo trénování pod vedením Zdeňka Šmejkala, Dariuse Luxe a Tomáše Zedníka. Sledoval jsem i několik tréninků manželů Fabikovičových z Břeclavi, kteří nápaditě pracovali s nejmladší věkovou skupinou dětí z 3 a 4 tříd ZŠ. To vše pod taktovkou hlavního pořadatele a metodika kempu Luboše Vašiny fungovalo jako dobře namazaný stroj a všichni se výborně bavili a ještě se navíc něčemu novému přiučili“       

Na závěrečném předávání diplomů a cen sklidili všichni nekonečný aplaus a děrovačku od účastníků kempu. Je potřeba poděkovat všem, kteří se na možnosti pořádání kempu podíleli. Samotným lektorům a vedení a personálu VOŠ a VDA za vstřícnost a obětavost.

Jiří Kouba

Reakce účastníka:            Volejbalový kemp v Třebové …

Položil jsem si otázku, co pro mě tenhle kemp znamená? Znamená asi hlad po dobrých informacích, stejně tak jako po dobrých lidech. Znamená príma atmosféru a pohodu v děsivě rychlém soukolí běžného života. Znamená to vzpomínku na strach z trenérských zkoušek (zbytečně – mám to). Znamená to úplný začátek VoCe-čka, kdy jsme hráli s 15-ti juniory spíše plácanou než volejbal a tady byl první kontakt s volejbalovou metodikou.

Po šesti letech to je jako nostalgický návrat na místo činu. Proplouval jsem mezi trénujícími skupinami, koukal na jejich cvičení a poslouchal metodický výklad, občas jsem navštívil přednášku na souběžném trenérském semináři, zašel na kávu … a vypadl mi z toho závěr: „Děláme to dobře – tak děkuji, Luboši, Šmejky a další, za kvalitní začátky.“ Dnes má naše VoCe-čko skoro stovku dětí a padesát dospělých, jsme 2x mistři kraje v mladších žácích a pátí na republice v minivolejbalu, organizujeme soustředění i turnaje pro děti a dospělé, založili jsme mezipodnikovou ligu i turnaj základních škol … a máme skvělou partu. Jezdíme na vodu i lyže, chodíme do skal a přitom poctivě několikrát týdně trénujeme. Nevím, jak to všechno stíháme, ale stíháme.

A začalo to slovy: „Nechtěl bys naučit pár kluků volejbal?“ … a kempem v Č.Třebové.

Zapsal R.Ptáček